Askerlik İşlemleri

Cenevre Başkonsolosluğu 23.07.2019

Askerlik işlemleri için www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması ve randevu günü ve saatinde müracaatların Başkonsolosluğumuza şahsen yapılması gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın aşağıda yer almayan ilave bilgi taleplerini Başkonsolosluğumuzun consulat.geneve@mfa.gov.tr e-posta adresine iletmelerihalinde en kısa sürede yanıt verilecektir.

19 yaşına giren her erkek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, askerlik dosyası açtırmak ve askerlik yoklaması yaptırmak zorundadır.

19 yaşına girdiği halde öğrenci olanların (İsviçre ikamet izni kartında “Eğitim” ibaresi bulunanların) askerlik işlemleri için, T.C. Bern Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği'ne (Tel: +41 31 352 23 28) başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

İşçi olarak çalışanlar ile çifte vatandaşlar ise, askerlik işlemlerini, Başkonsolosluğumuzda aşağıdaki usullere göre yaptırabilirler.

YURTDIŞI ASKERLİK ERTELEME İŞLEMLERİ

Askerlik ertelemesi, yükümlülerin 35 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar yapılmaktadır. Askerlik ertelemelerini 38 yaşın tamamlandığı yılın sonuna kadar yaptırmış bulunan vatandaşlarımızın mevcut ertelemeleri, erteleme şartlarını kaybetmedikleri sürece geçerlidir.

Askerlik ilk erteleme müracaatı için gerekli olan belgeler:

1. Türkiye Cumhuriyeti e-pasaportunun aslı ve bir adet fotokopisi (çifte vatandaşlar için mecburi değildir)

2. Nüfus Cüzdanı/T.C. Kimlik Kartının aslı ve önlü-arkalı bir adet fotokopisi

3. Yabancılar kimlik kartının aslı ve önlü-arkalı bir adet fotokopisi, çifte vatandaşlığı olan vatandaşlarımızın ise, İsviçre kimlik kartının aslı ve önlü-arkalı bir adet fotokopisi ile İsviçre pasaportunun aslı ve fotoğraflı ilk sayfasının bir adet fotokopisi

4. Son 6 ay içinde çekilmiş2 adet renkli vesikalık fotoğraf (fotoğraflar birbirinin aynı olmalıdır)

Askerlik ara erteleme işlemi için gerekli olan belgeler:

1. Türkiye Cumhuriyeti Pasaportunun aslı ve bir adet fotokopisi (çifte vatandaşlar için mecburi değildir)

2. Nüfus Cüzdanı/T.C. Kimlik Kartının aslı ve önlü-arkalı bir adet fotokopisi

3. Yabancılar kimlik kartının aslı ve önlü-arkalı bir adet fotokopisi, çifte vatandaşlığı olan vatandaşlarımızın ise, İsviçre kimlik kartının aslı ve önlü-arkalı bir adet fotokopisi ile İsviçre pasaportunun aslı ve fotoğraflı ilk sayfasının bir adet fotokopisi

DÖVİZLE ASKERLİK HİZMETİ UYGULAMASI

İkamet ve çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, Türkiye’de geçirilen süreler hariç olmak üzere, toplam en az üç yıl süreyle (toplam 1095 gün) fiilen yabancı ülkelerde bulunan ve çalışan Türk vatandaşı yükümlüler (sadece Türk vatandaşlığı bulunanlar) ile yurtdışında ikamet eden ve en az 3 yıl fiilen yabancı ülkede bulunan çok vatandaşlık hakkına sahip (çifte vatandaş) yükümlüler Dövizle Askerlik Hizmeti uygulamasından faydalanabilmektedirler. Çok vatandaşlık hakkına sahip (çifte vatandaş) yükümlülerden çalışma şartı aranmamaktadır.

Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde mukim, Dövizle Askerlik Hizmeti uygulamasından faydalanmak isteyen yukarıda kayıtlı şartları haiz yükümlülerin, Milli Savunma Bakanlığınca hizmete açılan "Uzaktan Eğitim Portalı"na https://dovizle.msb.gov.tr adresi üzerinden giriş yapmak suretiyle, uzaktan eğitimi tamamlamalarını takiben, Milli Savunma Bakanlığınca 2019 yılı için belirlenmiş bulunan 6.125,- İsviçre Frangı (2 İsviçre Frangı transfer masrafı dahil toplam 6.127,- İsviçre Frangı) tutarındaki nakit ödemelerini Başkonsolosluğumuzda bir defada yapmak üzere, www.konsolosluk.gov.tr adresinin “Dövizle Askerlik Başvurusu” bölümünden randevu alarak, aşağıda kayıtlı belgelerle birlikte randevu günü ve saatinde Başkonsolosluğumuza şahsen başvurmaları mümkündür.

Türk vatandaşı yükümlüler için gerekli olan belgeler:

- Nüfus Cüzdanının/T.C. Kimlik Kartının aslı ve önlü-arkalı bir adet fotokopisi

- Yabancılar kimlik kartının aslı ve önlü-arkalı bir adet fotokopisi

- Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet renkli vesikalık fotoğraf (fotoğraflar birbirinin aynı olmalıdır)

- T.C. e-pasaportunun aslı ve bir adet fotokopisi (işlem görmüş sayfaları-giriş/çıkış damgaları dahil)

- AVS’den alınacak hizmet dökümü

Türkiye’ye giriş-çıkış kayıtları pasaportlarından veya bilgisayar kayıtlarından tespit edilemeyen vatandaşlarımızdan ayrıca İsviçre’ye giriş-çıkış belgesi talep edilebilecektir.

Vatandaşlarımızın ikamet-çalışma izinleri hakkında başvuru sırasında ayrıca belge istenebilecektir.

Çok vatandaşlık hakkına sahip (çifte vatandaş) yükümlüler için gerekli olan belgeler:

- Nüfus Cüzdanının/T.C. Kimlik Kartının aslı ve önlü-arkalı bir adet fotokopisi

- İsviçre kimlik kartının veya İsviçre pasaportunun aslı ve önlü-arkalı bir adet fotokopisi (Yabancı ülke vatandaşlığının mutlak suretle Türknüfus kütüğüne işlenmiş olması gerekmektedir.)

- İsviçre vatandaşlığı haricinde başka bir ülke vatandaşlığına sahip olanların vatandaşı oldukları ülkenin kimlik kartının ve/veya pasaportunun aslı ve önlü-arkalı bir/birer adet fotokopisi ve İsviçre yabancılar kimlik kartının aslı ve önlü-arkalı bir adet fotokopisi

- Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet renkli vesikalık fotoğraf (fotoğraflar birbirinin aynı olmalıdır)

-Yerel makamlardanalınacak son ikamet adresini ve en az 3 yıl fiilen yabancı ülkede bulunulduğunu gösteren güncel (düzenlenme tarihi itibariyle 30 günden eski olmayan) ikamet belgesi

ÖNEMLİ NOT: Doğumla ya da kanuni rüşt yaşından önce İsviçre’ye gelerek İsviçre vatandaşlığı kazanan vatandaşlarımızın İsviçre’de yapmış oldukları zorunlu askerlik hizmetinden dolayı Türkiye’deki askerlik hizmetinden muaf tutulmaları işlemine 7179 Sayılı Askeralma Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 26 Haziran 2019 tarihi itibariyle son verilmiştir.

Atatürk

Mehmet Sait Uyanık Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:00 - 17:00

BAŞKONSOLOSLUĞUMUZDA RANDEVU SİSTEMİ UYGULANMAKTADIR. KONSOLOSLUK İŞLEMLERİ İÇİN WWW.KONSOLOSLUK.GOV.TR INTERNET ADRESİNDEN RANDEVU ALINMASI GEREKMEKTEDİR. KONSOLOSLUK SERVİSLERİNDEN BİLGİ ALMAK İÇİN 14:00-17:00 SAATLERİ ARASINDA ARAYABİLİRSİNİZ.
1.1.2021 1.1.2021 Yılbaşı
2.4.2021 2.4.2021 Dini Bayram
5.4.2021 5.4.2021 Paskalya Tatili
13.5.2021 13.5.2021 Dini Bayram (Ascension)
13.5.2021 13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. gün
24.5.2021 24.5.2021 Dini Bayram (Pentecote)
20.7.2021 20.7.2021 Kurban Bayramı 1. gün
9.9.2021 9.9.2021 Dini Bayram (Jeûne Genevois)
29.10.2021 29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
31.12.2021 31.12.2021 Cenevre'de Resmi Tatil