Cenevre’de düzenlenen Çanakkale Şehitlerini ve Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı ve İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması

Hüseyin Barbaros Dicle 19.03.2017
İsviçre Türk Toplumunun Değerli Üyeleri, Kıymetli Vatandaşlarımız, Sevgili Çocuklar,

Çanakkale Şehitlerini ve Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı ve İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması vesilesiyle İsviçre genelinde Türk Dili ve Kültürü derslerine devam eden öğrencilerimiz ve ailelerini burada ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz, Cenevre’ye hoş geldiniz!
Bu güzel etkinliğe ev sahipliği yapan Cenevre Okul Aile Birliğine, İsviçre genelindeki okul aile birliklerine ve bu etkinliğin her aşamasında büyük emek ve katkıları bulunan öğretmenlerimize şükranlarımızı sunuyoruz.
Cenevre Okul Aile Birliği görev bölgemizdeki vatandaşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla dayanışma ve yardımlaşma içerisinde bu önemli organizasyonu başarıyla gerçekleştiriyor. Vatanımız, milletimiz, bayrağımız ve İstiklal Marşımız söz konusu olduğunda vatandaşlarımızın birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde hareket etmeleri bizleri özellikle mutlu ediyor.
1000 yıldır Anadolu’yu kendisine yurt edinen milletimiz bundan tam 102 yıl önce Çanakkale’de tüm yokluk ve zorluklara rağmen genci yaşlısı, kadını ve erkeğiyle birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde bağımsızlığa olan inancını ortaya koymuş, esarete asla izin vermeyeceğini göstermiş; işgal kuvvetlerine karşı destansı direnişiyle kazandığı zaferle tüm dünyaya tarihi bir ders vermiştir. Milletimizin ‘’Çanakkale Geçilmez’’ dedirten bu azim, kararlılık ve cesaretiyle şekillenen birlik ruhu Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasıyla taçlanmıştır.
Biliyorsunuz Çanakkale Zaferi’nin Yıldönümü olan 18 Mart aynı zamanda Şehitleri Anma Günü’dür. Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, Kıbrıs Barış Harekâtı’nda, Kore’de, terörle mücadelede, 15 Temmuz’da, yurtiçinde ve yurtdışında vatanları uğruna şehit düşen kahramanlarımız destanlar yazmıştır.
Mensubu olduğum Dışişleri Bakanlığı’nın 42 diplomatı ve kamu görevlisi de terör saldırılarında şehit düşmüştür. Bu şehitlerden biri de 9 Haziran 1981 tarihinde Cenevre’de ASALA tarafından katledilen Başkonsolosluğumuz Sekreteri Mehmet Savaş Yergüz’dür.
Merhum Savaş Yergüz’ü, hayatlarını vatanları uğruna feda etmiş tüm şehitlerimizi; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun!
İstiklal mücadelemizin önemli kahramanlarından biri de şüphesiz milletimizin vatanını koruma ve savunma azim ve kararlılığını en iyi anlatan İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’dur. Öğretmenlik de yapmış, Osmanlı Edebiyatı dersleri okutmuş, Farsça, Arapça ve Fransızcayı tercüme yapabilecek düzeyde iyi bilen Kuvayı Milliye’ye katılarak Milli Mücadele içinde bizzat ve aktif olarak yer alan, Birinci Millet Meclisinde milletvekilliği yapan vatan sevdalısı Mehmet Akif, Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı milli marş yarışmasına para ödülü nedeniyle başlangıçta katılmamış bilahare ödülün kaldırılmasıyla İstiklal Marşı’nı kaleme almıştır.
Milletin bağımsızlık arzusunu güçlü biçimde yansıtan şiir, Büyük Millet Meclisi’nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda her kıtası ayakta alkışlanarak İstiklal Marşı olarak resmen kabul edilmiştir. Atatürk, marşın en çok ‘’Hakkıdır Hür Yaşamış Bayrağımın Hürriyet, Hakkıdır Hakk’a tapan Milletimin İstiklal’’ mısrasından etkilendiğini söylemiştir.
Bu günlere kolay gelinmedi! Şanlı tarihimizi, atalarımızın fedakârlıklarını çocuklarımıza en güzel şekilde anlatmak, tarihten gerekli dersleri çıkarmak, Cumhuriyetin kazanımlarını daha da ileriye götürmek, memleketimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için hepimize ve İsviçre Türk Toplumunun siz değerli üyelerine önemli sorumluluklar düşüyor.
Çocuklarınızın iyi birer eğitim almaları ve İsviçre Toplumuna entegre olmaları için gayret gösterdiğinizi biliyor ve bundan memnuniyet duyuyoruz. Bu çabalarınızı arttırmanızı, okul yöneticileri ve öğretmenleriyle sürekli temas halinde bulunarak çocuklarınızın eğitimlerini yakından takip etmenizi, ve onların iyi birer eğitim alarak bilinçli şekilde meslek tercihleri yapmaları için bizzat katkıda bulunmanızı ve aynı zamanda Türk Dili ve Kültürüyle bağlarını korumaları ve derslere katılmalarını teşvik etmenizi önemsiyoruz.
Bugünkü güzel programı izlemek için sabırsızlandığınızı biliyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Atatürk

Mehmet Sait Uyanık Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:00 - 17:00

BAŞKONSOLOSLUĞUMUZDA RANDEVU SİSTEMİ UYGULANMAKTADIR. KONSOLOSLUK İŞLEMLERİ İÇİN WWW.KONSOLOSLUK.GOV.TR INTERNET ADRESİNDEN RANDEVU ALINMASI GEREKMEKTEDİR. KONSOLOSLUK SERVİSLERİNDEN BİLGİ ALMAK İÇİN 14:00-17:00 SAATLERİ ARASINDA ARAYABİLİRSİNİZ.
1.1.2021 1.1.2021 Yılbaşı
2.4.2021 2.4.2021 Dini Bayram
5.4.2021 5.4.2021 Paskalya Tatili
13.5.2021 13.5.2021 Dini Bayram (Ascension)
13.5.2021 13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. gün
24.5.2021 24.5.2021 Dini Bayram (Pentecote)
20.7.2021 20.7.2021 Kurban Bayramı 1. gün
9.9.2021 9.9.2021 Dini Bayram (Jeûne Genevois)
29.10.2021 29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
31.12.2021 31.12.2021 Cenevre'de Resmi Tatil