Türkiye Cumhuriyeti

Cenevre Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Tarihi ve Önceki Başkonsoloslarımız

4 Mart 1898 tarihli Buyrultu ile İsviçre'deki ilk Osmanlı-Türk temsilciliği oluşmuş ve faaliyete başlamıştır. Cumhuriyet döneminde ise, 17 Temmuz 1924 tarihinde Konsolosluğumuz faaliyete başlamıştır. 1924 yılında Konsolosluk olarak açılmış, daha sonra seviyesi 1928 yılında Başkonsolosluğa yükseltilmiştir.

 
Süleyman Saib Kıran
Başkonsolos (MM)
17.07.1924-28.04.1925
Sadullah Ferid Gören
Başkonsolos (MM)
29.04.1925-03.03.1927
Müşfik Selami İnegöllüoğlu
Başkonsolos (MM)
31.07.1928-24.09.1928
Şevket Fuat Keçeli
Başkonsolos (MM)
24.09.1929-28.06.1932
Celal Hazım Tepeyran
Başkonsolos (MM)
16.07.1932-05.06.1935
Numan Tahir Seymen
Başkonsolos (MM)
22.06.1935-27.05.1938
Nizamettin Ayaşlı
Başkonsolos (MM)
27.05.1938-17.05.1942
Fethi Denli
Başkonsolos (MM)
20.08.1942-01.02.1947
Hasan Nurelgin
Başkonsolos (MM)
13.02.1947-01.11.1950
Orhan Kutlu
Başkonsolos (MM)
30.11.1950-30.06.1952
Sirat Halulu
Başkonsolos (MM)
01.07.1952-20.01.1955
Sadi Eldem
Başkonsolos (MM)
28.01.1955-21.04.1960
Sadun Terem
Başkonsolos (MM)
23.04.1960-15.10.1964
Hasan Nurelgin
Başkonsolos (MM)
30.10.1964-18.02.1965
Oktay Cankardeş
Başkonsolos (MM)
31.08.1965-15.03.1968
Fehmi Nuza
Başkonsolos (MM)
30.03.1968-13.07.1970
Fırat Atasel
Başkonsolos (MM)
25.08.1970-30.09.1974
Fahrettin Taşan
Başkonsolos (MM)
30.09.1974-30.09.1978
Münir Kekevi
Başkonsolos (MM)
30.09.1978-24.09.1982
Lemi Kemalyeri
Başkonsolos (MM)
30.09.1982-06.11.1986
Mehmet Kamil Uras
Başkonsolos (MM)
27.11.1986-30.09.1990
Erkut Onart
Başkonsolos (MM)
30.09.1990-01.10.1992
Tahsin Özer
Başkonsolos (MM)
01.10.1992-27.09.1995
Mehmet Vefik Fenmen
Başkonsolos (MM)
27.09.1995-15.11.1999
Erdil Akay
Başkonsolos (MM)
01.12.1999-15.09.2001
Burhanettin Muz
Başkonsolos (MM)
01.10.2001-29.09.2003
Cemil Ferhat Karaman
Başkonsolos (MM)
29.09.2003-24.09.2007
Ayşe Nur Kurttekin
Başkonsolos (MM)
01.10.2007-17.09.2011
Nurdan Bayraktar Golder
Başkonsolos (MM)
01.10.2011-15.09.2015
Hüseyin Barbaros Dicle
Başkonsolos (MM)
01.10.2015-