Türkiye Cumhuriyeti

Cenevre Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Türkiye-kik Yüksek Düzeyli Stratejik Diyaloğu 1. Dışişleri Bakanları Toplantısı , 06.07.2009

Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) arasında düzenli bir siyasi istişare mekanizması kurulması amacıyla 2008 Eylül ayında tesis edilen Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog çerçevesindeki ilk Dışişleri Bakanları Toplantısı, Sayın Bakanımızın evsahipliğinde 8 Temmuz 2009 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecektir.

Sözkonusu toplantıya, KİK üyesi altı ülkenin (Dönem Başkanı Oman, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan) Dışişleri Bakanları ve KİK Genel Sekreteri Abdurrahman Hamad Al-Attiyah’nın katılmaları öngörülmektedir.

Anılan toplantı, KİK ülkeleriyle ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi ve yeni işbirliği alanlarının tespiti ile ortak ilgi alanına giren bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmasına olanak sağlayacaktır. Bakanlar Toplantısı marjında ikili görüşmeler de gerçekleştirilecektir.

Konuk Dışişleri Bakanları ve KİK Genel Sekreteri, 7 Temmuz tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız, 8 Temmuz tarihinde Sayın Başbakanımız tarafından kabul edileceklerdir.