Türkiye Cumhuriyeti

Cenevre Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Alman Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Guido Westerwelle'nin Ülkemizi Ziyareti , 27.07.2010

Almanya Federal Cumhuriyeti (AFC) Şansölye Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Guido Westerwelle’nin, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun konuğu olarak 27-28 Temmuz 2010 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmesi öngörülmektedir.

Bakanlar arasında yapılacak görüşmelerde ikili ilişkilerin tüm veçheleriyle ele alınması, Türkiye’nin AB üyelik süreci, Kıbrıs ve güncel bölgesel ve uluslararası konularda fikir alışverişinde bulunulması planlanmaktadır.

AFC Şansölye Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Westerwelle’nin bu ziyareti, Türk-Alman ilişkilerinin ve iki ülke arasındaki kapsamlı işbirliğinin daha da geliştirilip güçlendirilmesi yönündeki ortak iradenin göstergesini oluşturmaktadır.

Keza, Sayın Westerwelle’nin geçtiğimiz Ocak ayında ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret, Sayın Bakanımızın 6 Mart 2010 tarihinde Almanya’nın Dresden şehrinde Dışişleri Bakanı Sayın Guido Westerwelle’yle birlikte Dresden Devlet Sanat Müzesi bünyesindeki Türk Bölümü’nün açılışına katılması, Şansölye Sayın Merkel’in 29-30 Mart 2010 tarihlerinde ülkemizi ziyareti gibi bu yıl içinde gerçekleşen üst düzey ziyaretler Türk-Alman ilişkilerinin kazanmakta olduğu yoğunluğu sergilemektedir.

Öte yandan, AFC Şansölye Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Guido Westerwelle’nin Sayın Başbakanımız tarafından da kabul edilmesi öngörülmektedir.