Türkiye Cumhuriyeti

Cenevre Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu'nun Iraklı Yetkililer Ile Görüşmeleri , 07.08.2010

Dost ve kardeş ülke Irak’ta 7 Mart’ta yapılan parlamento seçimlerinin ardından, seçimler öncesinde olduğu gibi, talepleri üzerine Irak’taki siyasi parti ve ittifakların temsilcileriyle herhangi bir ayırım gözetilmeksizin istişarelerimiz sürdürülmektedir.

Bu çerçevede, Sayın Bakanımız, Irak Başbakanı ve Kanun Devleti İttifakı lideri Nuri El-Maliki’nin Özel Temsilcisi sıfatıyla ülkemize gelen Irak Hükümet Sözcüsü Ali El-Dabbagh’la bugün (7 Ağustos) bir görüşme gerçekleştirmiştir. Irak’ta yeni hükümet oluşumuna ilişkin olarak Iraklı siyasi gruplarca yürütülen çabaların kapsamlı şekilde değerlendirildiği sözkonusu görüşmede Sayın Dabbagh, Sayın Maliki’nin bir mesajını da iletmiştir.

Sayın Bakanımız, Irak’taki siyasi parti ve ittifakların temsilcileriyle istişarelerimiz kapsamında iki gün önce de Irak Ulusal İttifakı bünyesinde yer alan Irak Yüksek İslam Konseyi yetkilisi ve Irak Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu eski Başkanı Humam Hammudi’yi kabul etmiştir.

Sayın Bakanımız, 10 Ağustos günü ise Parlamento seçimlerine Irak Ulusal İttifakı içinde katılan Milli Islah Hareketi lideri ve Irak eski Başbakanı İbrahim Caferi’yle bir araya gelecektir. Sayın Bakan’ın Sayın Caferi’yle yapacağı görüşmede, Irak’taki son gelişmeler ile bu ülkedeki siyasi süreç ele alınacaktır.