Türkiye Cumhuriyeti

Cenevre Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Türk- İtalyan Forumu , 04.11.2010

“Türk-İtalyan Forumu”, Bakanlığımız Stratejik Araştırmalar Merkezi ve İtalyan Unicredit Bankası’nın işbirliğiyle 2004 yılından bu yana dönüşümlü olarak İstanbul ve Roma’da, iki ülke Dışişleri Bakanlarının katılımıyla düzenlenen bir toplantılar dizisidir. Son dönemde gelenekselleşme eğilimi kazanan sözkonusu Forum faaliyeti, iki ülkeden siyasetçiler, iş adamları, akademisyenler, basın mensupları, sivil toplum temsilcileri ve diğer düşünce önderlerini bir araya getirerek, iki ülke arasında giderek derinleşen çok yönlü ilişkileri sivil toplum katkılarıyla daha da zenginleştirmektedir.

Bu yıl, 8-9 Kasım tarihlerinde Roma’da 7.’si gerçekleştirilecek olan Forum’un ikinci gününde, Sayın Bakanımız ve İtalyan mevkidaşı Sayın Franco Frattini birer konuşma yapacaklardır. Forum, açık ve kapalı oturumlar şeklinde gerçekleştirilecek olup, ilk günkü oturumda iki ülke arasında yenilenebilir enerji ve bilişim teknolojileri alanlarında yapılan araştırma-geliştirme faaliyetleri çerçevesindeki işbirliği imkânları tartışılacaktır. İkinci gün düzenlenecek açık oturumun konusunu ise “Küresel Siyasi ve Ekonomik Kriz Koşullarında Türkiye, İtalya ve AB İlişkileri” oluşturmaktadır.

Türk-İtalyan Forumu, İtalya ile ikili işbirliğimizin sürekliliğini kanıtlayan başarılı faaliyetler arasında yer almakta, Forum’un sunduğu tartışma ortamı iki ülke kamuoylarının birbirlerini daha iyi tanımaları, anlamaları ve bundan hareketle iki ülke halkları arasında yakın ve sağlam bir anlayış birliği oluşturulmasının yanı sıra, ikili konularda olduğu kadar Avrupa Birliği üyeliğimiz perspektifinde dayanışmanın ve vizyon birliğinin kuvvetlendirilmesi yönlerinden de yararlı katkılar sağlamaktadır.