Türkiye Cumhuriyeti

Cenevre Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Bahreyn'de Meydana Gelen Olaylar Hk. , 22.03.2011

Bahreyn Krallığı’nın ülkede devam eden huzursuzluğu gidermek amacıyla muhalif gruplara yaptığı diyalog çağrısını olumlu karşıladığımızı daha önceki açıklamalarımızda vurgulamıştık. Bahreyn Krallığı diyalog çağrısına ek olarak, siyasi ve ekonomik reform yönünde adım atma iradesini ifade etmiş bulunmaktadır. Buna rağmen, taraflar arasında yapıcı bir diyalog başlatılamamış ve gerginliğin tırmanmış olmasını talihsiz bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.

Bahreyn Krallığı’nın çağrısı üzerine Körfez İşbirliği Konseyi kuvvetlerinin Bahreyn’de konuşlandırılması Bahreyn’de ve Körfez bölgesindeki mevcut durumun hassasiyetini daha da artırmıştır. Bahreyn’in egemen bir devlet olarak Körfez İşbirliği Konseyi bünyesindeki ittifak bağları çerçevesinde böyle bir tasarrufta bulunduğu anlaşılmaktadır. Bununla birlikte, bu konuşlandırmanın akabinde güvenlik güçleri ve göstericiler arasında şiddetin artması ve diyalog zemininin zayıflaması son derece kaygı vericidir.

Nitekim, bugün cereyan eden olaylarda maalesef yeni can kayıpları ve çok sayıda yaralanma meydana gelmiştir. Her zaman ifade ettiğimiz üzere, tüm tarafların şiddetten kaçınması, yönetimlerin halklarının reform ve demokratikleşme yolundaki meşru beklenti ve taleplerine kulak vermeleri, halkların ise taleplerini şiddete başvurmadan ifade etmeleri önemlidir. Bu çerçevede, Bahreyn yönetiminin de göstericilerin temel insan haklarına saygı göstermesi ve daha fazla kan dökülmesinin önlenmesi için gerekli tüm tedbirleri alması gerekmektedir.

Öte yandan, muhalif grupların yönetimin reform ve diyalog yönündeki iyi niyetli açılımlarına karşılık vermesi ve gösterilerin meşruiyet zemininden dışarı çıkmasına mahal verilmemesi gerekmektedir.

Bahreyn yönetimi ile muhalif grupların tüm Bahreynli kardeşlerimizin özlem ve taleplerine cevap verecek anlamlı, yapıcı ve kapsamlı bir ulusal diyalogu daha fazla vakit kaybetmeksizin başlatmaları ve dost ve kardeş Bahreyn’de kalıcı istikrar ve huzurun biran evvel yeniden tesis edilmesi en samimi temennimizdir.

Bahreyn’de ve bölgedeki tüm taraflara gerilimi tırmandıracak adımlardan kaçınmaları, şiddetten uzak durarak, aklıselimle davranmaları yolunda çağrıda bulunuyoruz.

Sayın Bakanımız bu çerçevede, taraflar arasında gerginliğin azaltılarak karşılıklı anlayışın ve barışçıl bir diyaloğun sağlanmasını teminen Bahreyn Veliaht Prensi Salman bin Hamad El-Halife ve Dışişleri Bakanı Şeyh Halit bin Ahmet bin Muhammet El-Halife’nin yanısıra İran, Suudi Arabistan ve BAE Dışişleri Bakanları ile telefon görüşmeleri yapmıştır.